• Menu "top-menu" not defined.
 

 

3a5y.net | 3 Aşağı 5 Yukarı burada yapılan her yorum çok net

 


 
Yeni
 

300: Rise of an Empire (300: Bir İmparatorluğun Yükselişi)

 
IMDB Puanı
6.8
6.8/10


İzleyici Puanı
15 toplam puan

 


izleyiciyorumu


Kısa Bilgi

Pers kralı Dariusun zamanında persliler Yunanistana saldırıya geçmiş büyük yunan komutanı sayesinde yenilgiye uğramışlar ve büyük yunan komutanı Themistocles pers kralı Dariusu bir okla vurarak ağır yaralanmasını sağlamıştır. Persler geri çekilir ve kral son nefesini pers krallığında verir. Son sözleri ise yunanlıları ancak tanrılar yenebilir benim yaptığım hatayı sen tekrarlama oğlum diyerek son nefesinde oğluna […]

0
Eklenme Tarihi 21 Nisan 2014 Ekleyen

 
GENİŞ ÖZET (SPOİLER İÇERİR)
 
 

300-Rise-of-an-Empire-ozetPers kralı Dariusun zamanında persliler Yunanistana saldırıya geçmiş büyük yunan komutanı sayesinde yenilgiye uğramışlar ve büyük yunan komutanı Themistocles pers kralı Dariusu bir okla vurarak ağır yaralanmasını sağlamıştır. Persler geri çekilir ve kral son nefesini pers krallığında verir. Son sözleri ise yunanlıları ancak tanrılar yenebilir benim yaptığım hatayı sen tekrarlama oğlum diyerek son nefesinde oğluna öğüt verir.

Oğlu Xerxesuzun bir süre yas tutar bir gün yanına artemisia gelir ve yunanlıları sadece tanrılar yenebiliyorsa sende tanrı olmalısın diyerek aklına girer ve artemisia kendine bir kukla yaratmaya çalışır ve başarır. Xerxes çöle yollanır büyücülerin ve keşişlerin olduğu bir mağara bulur ve burada tanrıya dönüştüğü söylenir. Xerxes intikam aramaktadır ve Yunanistan ‘a saldırı yapmaya karar verir hem kuzeyden hemde güneyden saldırı yapacaklardır. Yunanlılar bu durumun farkına varır ve spartalılardan yardım istemeye giderler fakat spartalılar yardım etmeyi kabul etmez çünkü onlar kendileri savaşacaklardır. Yunan komutanı Themistocles spartadan eli boş döner. Artemisianın denizden gelen orduları Yunanistanı tehdit etmektedir karşısına Themistocles ve adamları dikilecektir. Artemisianın ordusu, yunan ordusundan bir kaç kat daha büyüktür  fakat yunanlılar için bu bir sorun değildir çünkü ülkelerini korumak için ölmeyi yeğleyecek adamları vardır ve rakamlarla korkutamayacaklar dır.

Pers ordusu ve yunan ordusu denizde karşılaşırlar bir deniz savaşı patlak verir. Perslerin gemilerinin gövde kısımları zayıf olduğu300-bir-imparatorlugun-Yukselisi-resimler için yunan gemileri gövdeye saldırarak perslerin gemilerini helak ettiler. Pers ordusu ilk yenilgisini böylelikle tatmış oldu. Sıra ikinci saldırıdadır persler yunan gemilerinin üstüne gitmektedirler yunan gemileri ise geriye çekilmektedirler etrafı sis kaplar ve pers gemileri birer birer parçalanmaya başlar çünkü sisten dolayı görmedikleri bir şey vardır kayalıklar, kayalıklar pers gemilerini paramparça eder ve yunanlılar ardından saldırır ve persler ikinci yenilgiyi de tadar. Artemisia zaferi tadamadıkça sinir katsayısıda artmaktadır en sonunda Themistocles ile tanışmak ister onunla konuşmak ister. Sessiz sulara çektiği gemisine Themistocles davet eder ve sohbet etmeye birbirlerini tanımaya başlarlar. Bir süre konuşurlar bir sürede sevişirler sonrasında artemisia Themistocles ı kendi ordusuna katılması teklifini yapar ama teklifi geri çevirir artemisia çok sinirlenir ve bir sonraki savaşında cehennemi yaşatacağını söyler. Dediginide yapar tüm denizi tüm gemileri ateşe vererek Themistoclese yenilgiyi tattırır ve Themistocles in öldüğünü sanır. 300 spartali yenilmiştir ve pers ordusu ilerlemeye yakmaya ve yıkmaya devam etmektedir.

300-Rise-of-an-Empire-yorumThemistocles spartaya gider krallarının kılıcını kraliçeye verir ve intikamınızı alın der ve geri döner. Themistocles kambur elçiye artemisianın ordusunu koyda beklediğini söylemesini ister. Kambur xerxes huzuruna gelir ve olanları anlatır artemisia çılgına döner ve Themistoclesi öldürmek için yola koyulur. Denizde karşılaşırlar yunanlıların çok az gemisi vardır kazanmaları imkansızdır tek amaçladıkları artemisiayı öldürmek, orduların generalini öldürürsen komuta edecek kimse kalmaz düşüncesiyle varını yoğunu artemisiayı öldürmek için harcayacaklardır. Themistocles planını uygulamaya başlar ve sonunda artemisia ile karşı karşıyadır savaşmaya başlarlar ve ikisi de kılıçlarını aynı anda boğazlarına dayarlar. Themistocles teslim olmasını söyler olmazsa ikisininde burada öleceğinden bahseder işte o sırada bir şeyler görünmeye başlar uzaktan sayılamayacak kadar fazla gemi gelmektedir. Spartalılar intikam için yola çıkmışlardır artemisianın ordusunun artık hiç şansı yoktur. Themistocles teslim olması konusunda ısrar eder fakat teslim olacak gibi değildir ve son bir hamle yapar öldürmek için artemisia ve başarısız olur. Soğuk ve keskin çeliğin acısını karnında acı ile hisseder kaybetmiştir hem savaşı hemde hayatını. Tüm yunan orduları bir araya gelmiş artık persleri yunan topraklarından sürmeye kararlıdırlar.

300: Bir İmparatorluğun Yükselişi Galerisi


0 Yorumİlk yorum yazan sen ol!


Konuya Yorum Yaz


(gerekli)Çok İyi

İyi

Orta

Kötü

Çok KötüYandex.Metrica