• Menu "top-menu" not defined.
 

 

3a5y.net | 3 Aşağı 5 Yukarı burada yapılan her yorum çok net

 


 
Yeni
 

Oblivion

 
IMDB Puanı
7.0
7.0/10


İzleyici Puanı
3 toplam puan

 


izleyiciyorumu


Kısa Bilgi

Oblivion, Aksiyoni bilimkurgu ve macerayı bir arada izleyicilerine aktarmaya çalışan filmin yönetmenliğini Joseph Kosinski yapmaktadır filmde, Tom Cruise, Morgan Freeman gibi dev isimler yer almaktadır.

0
Eklenme Tarihi 25 Şubat 2014 Ekleyen

 
GENİŞ ÖZET (SPOİLER İÇERİR)
 
 

OblivionJack rüyasında bir kadın görüyordur onu tanıdığını hissetmektedir fakat ismini bilmiyordur. Filmimiz bir bilimkurgu filmidir 2077 yılında geçmektedir. Jackin anlattığına göre dünyaya yağmacı ismini verdikleri uzaylı bir ırk saldırır ayı parçalarlar. Ay parçalandıktan sonra dünyanın dengesi bozulur ve bir sürü felaket oluşur insan ırkı yavaş yavaş yok olmaktadır. Bu sebeple bir uzay gemisi inşa ederler ve tüm insanlığı oraya yerleştirirler çünkü artık dünya yaşanacak bir yer değildir. Jackin görevi dünyadaki suyu füzyon enerjisine çeviren kuleleri korumak çünkü insanlığın kaderi bu enerjiye bağlıdır.

Dünyada halen yağmacılar vardır ve kuleleri sabote etmeye çalışmaktadırlar işte bu durumda devreye Jack girer. Jack Victoria isimli çalışma arkaşı ile dünyadaki görevi yerine getirmektedirler. Jack her gün devriyeye çıkar akşam olduğunda geri döner gün içerisinde bir sorun olursa da çözmektedir. İnsansız hava araçları vardır bu araçlar her şeyi izler ve kulelere gelebilecek zararları engellemektedirler. Bu araçların tamirlerinide yapmaktadır Jack. 166 numaralı insansız araç bozulmuştur Jack bu aracı tamir eder sonra işini yapmaya devam eder. Bir araç daha kayıptır izini bulur ve yerin altında kalmış bir kütüphanededir oraya inip tamir Oblivion_maceraetmek zorundadır. Jack aşağıya iner içerisi çok karanlıktır silahının feneri ile zar zor görüyordur. İçeride saklanan yağmacılar Jacke saldırırlar silahlı çatışmaya girer Jack zor durumdadır imdadına biraz önce tamir ettiği  166 yetişir tüm yağmacıları öldürür. Jack sağ sağlim kontrol merkezine geri döner Victroia çok endişelenmiştir bugün ki olaylar yüzünden rahat bir nefes alır gün bittiğinde. Sabah bir gürültüyle uyanırlar su kulelerinden biri yokolmuştur Jack hemen olay yerine gider bunu yapanlar kesinlikle yağmacılardır. Bölgenin bir yerinden dünya dışına bir sinyal gitmektedir Jack araştırmak için o bölgeye gider. Jack sinyalin gönderildiği yeri bulur içeriyi biraz dolaşır sinyali gönderen cihazı bulur ve kapatır fakat niçin dünya dışına sinyal gönderildiğini anlayamazlar. Jack çalıştığı bölgede bir yer keşfetmiştir Victoria bile bilmemektedir cennetten bir köşe gibidir. Dağların arasında yeşilliklerin ağaçların bulunduğu ufak bir gölünde güzelleştirdiği bir yerdir. Kafa dinlemek için arasıra gitmektedir. Dünya dışından atmosfere bir cisim girer parçalanarak yer yüzüne iner. Jack kontrol etmek için düştüğü yere gider. Düşen cismin içerisinde Oblivion-macerakapsüller vardır kapsüllerin içindede insanlar. O sırada insansız hava araçları gelir ve kapsülleri yok eder. Jack kapsüllerden birinde rüyalarında gördüğü kanın olduğunu fark ettiğinde çok şaşırır insansız hava aracı kadının bulunduğu kapsülü yok etmeye çalışırken Jack durdurur.

Jack kadını kontrol merkezine getirir Victoria merkeze bildirmek ister Jack buna izin vermez. Kadın uyanır gözlerini açar Jackin suratına bakar ismini söyler ve bayılır. Jack şaşkın bakışlar içerisindedir kadın Jacki nereden tanımaktadır. Kadın uyanır ismi Juliadır 60 yıldan fazladır uyuduğu söylenir jack juliaya yemek masasında her şeyi anlatır geçmişte olanları Julianın kaçırmış olduğu geçmişteki olanları. Julia geminin kara kutusunu alıp neler olduğunu öğrenmek ister Jackle beraber enkazın oraya giderler. Karakutuyu alırlar fakat yağmacılar tarafından kaçırılırlar. Jack uyandıgında karşısında insanların olduğunu görür liderlerinin ismi Beechdir. Aslında yağmacı olmadıklarını dünyada yağmacı denen şeylerin olmadığını insansız hava araçlarının onları öldürmesin diye farklı kılıklara girip ses dalgalarını karıştırarak konuştuklarını açıklarlar. Jackden yardım isterler dünyanın dışındaki merkezi yok etmek isterler bu yüzden insansız araçlarından birini Jack tekrar programlayacak merkeze o araç girdiğinde nükleer bombayı patlatıp yok edecekler savaşı böylelikle kazanmış olacaklar. Jack kabul etmez Beech ise Jacki serbest bırakır ama sonunda yardım edeceğine inanmaktadır. Julia Jacke her şeyi anlatır onun karısı olduğunu aslında gezegenin Oblivion_pittdışındakinin merkez olmadığını yıllar önce zaten o cismi incelemek için görevlendirildiklerini her şeyi anlatır. Bu konuşma esnasında Jackin hava aracı gelir Victoria kameradan her şeyi görür. Jack julia ile beraber kuleye gider ama Victoria kapıyı açmaz üstelik merkezede artık etkili bir takım olmadıklarını bildirir. Bu bildirimden sonra insansız hava aracı Victoriayı öldürür Jackide öldürecekken Julia kurtarır. Merkez Jacki yukarıya davet eder Julia ile beraber. Jack bu mesajı duyduktan sonra kuleden hava aracı ile birlikte ayrılırlar. Peşlerine insansız araçlar takılır ve mekikleri zarar görür araç yere çakılır. Yere çakıldıkları yere başka bir araç gelir yerdeki insansız aracı tamir etmek için. Jack peşine gider ve çok şaşırtıcı bir durumla karşılaşır tamir için gelen kişide Jackin ta kendisidir. Birebir aynıdırlar Juliada gelir ve ikisini görünce şaşkına döner. Jack ve diğer Jack birbirleri ile dövüşmeye başlarlar. Bu döüşte silah ateşlenir Julia vurulur asıl jack ise diğer Jacki bayıltır. Jack Juliayı iyileştirecek medikal aletleri almak için diğer Jackin aracını alır ve bağlı olduğu kuleye gider orada da Victoria vardır adeta kopyalanmıştır.

İlaçları alır ve Julianın yanına geri döner Jack. Jack Juliayı o herkesden sakladığı cennet gibi yere götürür orada iyileştirir bir müddet zaman geçirirler sohbet ederler. Tüm bu olaylar sonrasında Jack Beech e yardım etmeye karar verir ve Beechin yanına geri döner. Beech Jackin bilmediği olayları anlatır bir yandanda Jack İnsansız hava aracını tekrar programlar. Merkeze yolculuk Oblivion-2013etmesi için rotasınıda düzenler. Kapılar açılır insansız aracı merkeze göndermeye hazırdırlar fakat dışarıda 3 tane düşman insansız araç vardır saldırıya başlar bir sürü insan ölür. Ne yazıkki bu savaştan zararlı çıkmışlardır çünkü programladıkları araç artık çalışmaz hale gelmiştir. Jackin aklına başka bir fikir gelir merkezin onları çağırdığı mesajı. Jack bombayla beraber merkeze gidecek ve yok edecektir. Juliayı uyku kapsülüne yerleştirir ve uyutur Jack ise hava aracını hazırlar ve yola koyulur. Jack merkeze ulaştığında kapsülü açar içerisinden Beech çıkar ve bombayı patlatırlar Jack ve Beech iyi bir ölüm yaşamışlardır insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmişlerdir. Julia ise uyandığında kendini göl kenarında bulur Jack bir ara onu oraya götürmüştü.

Yıllar sonra Juliayı tekrar görürüz kızı olmuştur çiçekleri toplamaktadır. Kızı biri geldi diye uyarır Julia gördüklerine şaşırır karşısında Jack vardır.

 

Oblivion Fotoğraf Galerisi


0 Yorumİlk yorum yazan sen ol!


Konuya Yorum Yaz


(gerekli)Çok İyi

İyi

Orta

Kötü

Çok KötüYandex.Metrica